Darmowe informacje szkolenia

Szkolenie psa to nie tresura – jest to nauka porozumiewania się, uczenia się, dookreślania zasad.
Jest to nabycie nowych umiejętności dla właściciela – niepowtarzalna okazja do nauczenia się „czytania” swojego psa, jego emocji, sygnałów.

Szkolenie i trening szczeniaka

Warto, zanim szczeniak pojawi się w domu ustalić ze wszystkimi domownikami zasady, które będą obowiązywały w momencie, kiedy pies pojawi się w domu. Dlaczego ? Bo warto, żeby każdy przestrzegał pewnych zasad względem psa, gdyż łatwiej będzie mu się z Wami żyło, jak od samego początku będzie wiedział co może, a co nie.

Zaczynamy od nauki czystości:

  • szczeniak zawsze sika po spaniu, jedzeniu, piciu i zabawie — na wyjście na zewnątrz mamy maksymalnie 5 minut. Jak mamy więc wolny dzień to biegamy co chwile ze szczeniakiem na zewnątrz. Bardzo się cieszymy, jak pieskowi uda się załatwić na zewnątrz.
  • układamy matę, na początek można psa po prostu tam zabierać, zbiegiem czasu sam powinien nauczyć się podchodzić. Chwalimy pieska, jak załatwi się na macie. Pamiętając, że najbardziej psa chwalimy, jak sika na zewnątrz.
  • piesek sika po całym domu — IGNORUJEMY to zachowanie, nic do psa nie mówimy, nie krzyczymy, tylko podchodzimy i sprzątamy.


Uczymy psa cierpliwości w różnych sytuacjach:

  • przy podawaniu miski
  • przy wychodzeniu przez furtkę — ważne, aby psa nauczyć czekania, chodzi tutaj wyłącznie o bezpieczeństwo psa.
  • podczas zabawy zabawką
  • podczas podawania smakołyków z ręki


Uczymy psa jego miejsca:

poprzez pozytywne skojarzenia miejsca z czymś dobrym pies. Na miejscu u psa, głaszczemy go, nagradzamy, dajemy miskę zjedzeniem, gryzaki i zabawki
pies nie musi mieć od razu całego domu do penetrowania, od początku wprowadzamy zasady, gdzie pies wchodzić może, a gdzie nie.

Wszystko za siad: pies wykonując komendę, uspokaja się, opadają mu pierwsze emocje. Ucząc od początku psa tego, że warto siedzieć, uczymy go słuchania, wykonywania poleceń, cierpliwości, oczekiwania na nagrodę, współpracy z właścicielem.

Harmonogram dnia: Jeśli to możliwe to budujemy dla naszego psa harmonogram dnia. Psy lubią, a raczej kochają wiedzieć co może zaraz nastąpić, są wtedy dużo spokojniejsze. Np. spacer, jedzenie, zabawa, spanie, mycie itp. Warto wszystko przy psi nazywać i uczyć go tego, jak wygląda jego dzień. My ludzie mamy rutyny, dlatego warto psom również je zapewnić.

Podawanie posiłków: może być w różny sposób: z ręki, w misce, butelce, rozsypane na trawie, w kongu itd.

Reagowanie na imię: nagradzajmy to, że pies zareaguje na swoje imię — uczymy go w ten sposób, że warto nas słuchać, do nas przyjść, bo z tym wiąże się coś fajnego.

Uczymy szczeniaka, że wychodzimy z domu: zaczynamy od kilku minut i stopniowo zwiększamy. Dobrze, żeby szczeniak był wybiegany, najedzony. Piesek zmęczony łatwiej uczy się treningu pozostawania samemu w domu.

To są tylko niektóre elementy, które warto od samego początku wprowadzić w domu: zasady, konsekwencja, cierpliwość, ciepłe podejście do psa i to, co było pisane na samym początku: nagradzamy dobre zachowanie, a ignorujemy te złe zachowania — pozwoli nam nauczyć naszego psa pierwszych bardzo podstawowych zasad funkcjonowania z nami jako nowy członek rodziny.