Darmowe informacje szkolenia

Szkolenie psa to nie tresura – jest to nauka porozumiewania się, uczenia się, dookreślania zasad.
Jest to nabycie nowych umiejętności dla właściciela – niepowtarzalna okazja do nauczenia się „czytania” swojego psa, jego emocji, sygnałów.

Psie przedszkole, szczeniaczkowo

Coraz częściej w szkołach prowadzone są zajęcia dla szczeniaczków. Zgadzam się z tym, że szczeniaki już od pierwszego momentu powinny być oswajane z otaczającym je światem, aby wyrosły nam na mądre i zrównoważone psy. Psie przedszkole inaczej nazywane szczeniaczkowem powstało z myślą, aby rozwiązywać po części problem socjalizacji szczeniaków i uczenia ich dobrych manier.

Psie przedszkole to zajęcia dla szczeniaków od 2 do 6 miesiąca życia, gdzie oprócz zabawy i spotkań z innymi szczeniakami, psu uczą się posłuszeństwa i szkolą się pod okiem instruktora i trenera.
Właściciele natomiast w trakcie szczeniaczkowa uczą się swojego psa, poznają jego sposób bycia i komunikację.

Jak jednak wybrać odpowiednią szkołę, aby w pełni zrealizować plan, który mamy wobec naszego psa.

Przede wszystkim, zanim jeszcze szczeniak pojawi się w naszym domu -  pojechać do szkoły dla psów i obejrzeć jak takie zajęcia wyglądają, co się na nich robi. Poznać instruktorów i trenerów prowadzących szkolenie psów oraz porozmawiać o swoim psie. Często to co jest w internecie, nie odzwierciedla realiów.

Warto  sprawdzić miejsce do którego chcemy przez następne parę miesięcy chodzić oraz osobę, która będzie zajmowała się naszym psem.

Można porozmawiać z osobami, które daną szkołę ukończyły. zapytać ich o zdanie, co im się podobało, a co nie.

Najważniejsze jednak jest to, aby zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

  • Socjalizacja - proszę nie mylić z bieganiem 10 psów po placu treningowym i goniących się na wzajem. Owszem, czas na zabawę dla szczeniaków powinien być, ale socjalizacja  to przede wszystkim pokazanie psu i przyzwyczajenie go do różnych miejsc, różnych dźwięków, różnych psów i różnych osób. To oswojenie go z różnymi bodźcami, które otrzymuje on ze świata. Dlatego, jeśli przychodzicie na zajęcia i psy przez godzinę biegają i się bawią to macie wyrzucone pieniądze w błoto -  równie dobrze możecie iść na psi wybieg - tam psy się wymieniają, są różne rasy i psy w różnym wieku. Socjalizacja to nauka szczeniaka otaczającego go świata.
  • Każdy pies obok każdego - też bardzo często spotykane  - każdy pies jest inny - co powoduje, że jeden lubi kontakt z innymi psami, drugi mniej. Ten, który lubi mniej powinien mieć więcej przestrzeni w trakcie zajęć, aby się nie stresować. Instruktor po pierwszym spotkaniu powinien wiedzieć mniej więcej jakie ma psy na zajęciach i uczyć właścicieli jak powinni się zachowywać w stosunku do psa, który jest lękliwy, nerwowy, czy zbyt pobudzony. Szczeniaczkowo nie ma być miejscem, gdzie jeden pies wchodzi na drugiego i jest super zabawa -  ma to być miejsce , gdzie psy wycofane uczą się bardziej pewności siebie, a psy pobudliwe uczą się panowania nad emocjami.
  • W trakcie psiego przedszkola psy powinny uczyć się pracy ze swoim właścicielem - najważniejsze na tym etapie jest reagowanie na imię, przywołanie, komendę "nie wolno", czy zabawę zabawką.
  • Szkolenie powinno odbywać się na ogrodzonym terenie, zabezpieczonym przed nieproszonymi gośćmi. Musimy się czuć bezpiecznie, a przede wszystkim nasze psy.
  • Dostęp do świeżej wody - szczeniaki w trakcie zabawy i ćwiczeń muszą dużo pić
  • Instruktor, trener psów - musi być osobą, która odpowie na nasze pytanie, pomoże rozwiązać problem. Ma to być psi przyjaciel do którego z poradą można dzwonić o każdej porze dnia.

Warto, zanim zapiszemy naszego psa do psiego przedszkola - sprawdzić co tak naprawdę dana szkoła ma nam do zaoferowania, kim jest trener i jakimi metodami szkoli.

 

 


Zdjęcia