Darmowe informacje szkolenia

Szkolenie psa to nie tresura – jest to nauka porozumiewania się, uczenia się, dookreślania zasad.
Jest to nabycie nowych umiejętności dla właściciela – niepowtarzalna okazja do nauczenia się „czytania” swojego psa, jego emocji, sygnałów.

Praca wodna psów ratowniczych

Ratownictwo wodne psów to przygotowanie psa do pracy w wodzie, ale każdy pies może uczyć się tych umiejętności, ponieważ można to także traktować jako sport dla psów, które wodę kochają.

Należy jednak mocno rozróżnić, czym jest pies w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, a czym pies w sekcji psów ratowniczych. Do tego należy też zaznajomić się z tym co niesie egzamin Państwowy na psa wspomagającego pracę ratownika, a certyfikacja pracy wodnej psów.

Zaczniemy od Psów Ratowniczych w WOPR -  jeśli widzimy psa na plaży, który pełni rolę psa wspomagającego pracę ratownika to jest to z pewnością pies rasy: Nowofundland, Landseer lub Lablador. Dzieje się tak dlatego, ponieważ te psy są duże, mają dużo siły i z pewnością łatwiej jest im doholować człowieka, czy nawet łódź z ludźmi do brzegu, a niżeli spanielowi. W głównej mierze to jest wyznacznik wybierania tych, a nie innych ras na psy ratownicze. Nowofundland jest wstanie przepłynąć w morzu dystans, opierając się falą i przeciwprądom, natomiast spaniel ma już z tym problem i nie jest wstanie pracować w takich warunkach.

Wybranie nowofundlanda, czy labladora do pracy w ratownictwie to tylko pierwszy, mały krok.

  • Socjalizacja szczeniaka, z psami, ludźmi, tłumami, miejscami, dźwiękami, warunkami atmosferycznymi, wodą itd. Im więcej, tym lepiej. Pies nie może okazywać lęków, agresji do ludzi, czy psów. Ma być zrównoważonym psem.
  • Testy psychologiczne  - właśnie służące temu, aby  ocenić predyspozycje psa do pracy. Jaki jest jego charakter, czy jest spokojny, lękliwy, nerwowy, agresywny.
  • Kursy z posłuszeństwa -  posłuszeństwo na lądzie dla psa jest obowiązkowe - pies musi ładnie chodzić na smyczy, siadać i warować na komendę, zostawać w tych pozycjach, zostawać w wyznaczonych miejscach, wracać na komendę do przewodnika.
  • Kursy z pracy wodnej -  to jest nauka przez całe życie psa i ciągły trening, ale już od samego początku pies uczy się tego, że w tej wodzie jest.
  • Egzaminy i szkolenia - państwowe egzaminy i szkolenia, których w zależności od wieku psa i doświadczenia psa jest kilka:
  1. Szkolenie podstawowe psów ratowniczych
  2. Pierwszy stopień - młodszy pies wspomagający pracę ratownika
  3. Drugi stopień - pies wspomagający ratownika
  4. Trzeci stopień  - pies ratownik

Jak widać, aby zostać psem ratowniczym nie należy tylko zapisać się do sekcji czy grupy psów ratowniczych. Nawet jeśli takie sekcje są pod WOPR, to nadal nasz pies nie będzie ratownikiem. Pies może zostać ratownikiem tylko wtedy, kiedy spełni wyżej wymienione wymogi. My natomiast  sami nie musimy być związani z WOPR. Możemy być właścicielem psa, którego "prowadzi" inna osoba będąca ratownikiem. Nasz pies po prostu pracuje na co dzień z innym przewodnikiem, a my cieszymy się z tego faktu :)

Sekcje i grupy psów ratowniczych  -  zazwyczaj są one pod skrzydłami WOPR -  część osób będących w sekcji, czy grupie zapewne jest ratownikami, część to po prostu osoby chcące pracować ze swoimi psami. Wszyscy mają jednak wspólny cel nauczyć psa pracy w wodzie.  To, na co warto zwrócić uwagę, zapisując się do takiej sekcji -  czy osoby, które to prowadzą i szkolą psy mają doświadczenie w prowadzeniu psów, mają wiedzę dot. szkoleń psów np. trener, czy instruktor psów, czy mają jakieś ukończone kursy lub certyfikaty, są behawiorystami itd. Same osiągnięcia swojego psa to nie jest wszystko  - liczy się doświadczenie, umiejętności i znajomość różnych metod szkoleniowych. Inaczej szkoli się nowofundlanda, owczarka niemieckiego, czy tollera - inaczej szkoli się psa pewnego siebie, a inaczej lękliwego. Każdy pies jest w stanie płynąć po aport, ale nie każdy skoczy z pomostu - należy umiejętnie, a czasem podstępem podejść do psa, aby ten skok był dla niego zabawą, a nie traumą na całe życie - muszę skoczyć  do wody, bo jak nie skoczę to bat za drzewem na mnie czeka.... Warto, więc zanim zaczniemy gdzieś trenować - pojechać, zobaczyć ocenić kilka miejsc i wtedy dopiero zdecydować. Umiejętności psa są wstanie zostać uwidocznione tylko i wyłącznie pod okiem naprawdę doświadczonego instruktora psów.

W sekcjach i grupach psów ratowniczych zazwyczaj przygotowuje się psy do zawodów psów ratowniczych. Co jakiś czas sekcje robią w swoim rejonie zawody, turnieje. Zjeżdżają się inne psy i walczą w swoich klasach o jak najlepsze wyniki. W zależności od wieku i od umiejętności mamy do wybory klasy szczeniąt, młodzieży, otwartą, czy weteranów. Zawody natomiast w zależności od tego, gdzie się odbywają mają charakter lokalny lub ogólnopolski.

Jeśli nasz pies lubi pływać to warto w nim to rozwijać.

Istnieją też Fundacje i Stowarzyszenia - one organizują certyfikacje pracy wodnej oraz zawody, czasami również szkolenia wyjazdowe -  to też jest tylko hobbystyczne i polega na rywalizacji. Psy mają do wykonania zadania z posłuszeństwa na lądzie oraz w wodzie. Najlepszy pies wygrywa. Na takich wyjazdach szkoleniowych mamy możliwość zdobycia wiedzy teoretycznej, a także praktycznej. Spotykamy się z dużą ilością ludzi o podobnych zainteresowaniach. Jeśli chodzi o sam trening psa to mniej więcej na wyjazdach przy dużej ilości psów np. 30 psa, wygląda to tak, że na cały dzień pobytu pies wchodzi na 15 minut do wody, na 30 minut posłuszeństwa na lądzie. Dlaczego tak ? Bo jest bardzo dużo psów, a każdy pies pracuje w wodzie sam. Jeśli jest to przygotowanie do konkretnej certyfikacji to przez 10 dni codziennie wykonuje się te same ćwiczenia, aby pies zrobił je jak najlepiej na certyfikacji.

Szkoły dla psów z pracą wodna psów  -   organizują kursy z pracy wodnej psów - gdzie można pod okiem instruktorów i behawiorystów przygotować psa do zawodów, certyfikacji, do pracy w ratownictwie, a także nauczyć szczeniaki oswojenia z wodą, lękliwe i nadpobudliwe psy są też z wodą oswajane i uczone w pracy. Bardzo często dla lękliwych psów, jest to świetne rozwiązanie nabierania pewności siebie. Warto tutaj też zwrócić uwagę na to, czy szkoła ma odpowiednie przygotowanie -  zajęcia powinny być prowadzone przez osoby pracujące z psami w wodzie, behawiorystami oraz ratownikami wodnymi. Szkoły również organizują warsztaty wyjazdowe - jednak ilość psów jest mniejsza i zazwyczaj każdy przewodnik pracuje nad indywidualnym programem ze swoim psem.

Jest jeszcze jedna kwestia na którą warto zwrócić uwagę: sezonowość pracy wodnej  - w Polsce z psami nie pracujemy cały rok  w wodzie - natomiast przez cały rok możemy przygotowywać psa do pracy wodnej psów, gdyż wiele ćwiczeń przerobionych na lądzie można na wiosnę spokojnie tylko przerzucić na wodę -  także pies może nauczyć opływania pozoranta i holowania go do brzegu na lądzie :)



Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł pomógł Wam trochę zrozumieć to jak wygląda praca wodna w Polsce  oraz gdzie i co można robić z psem. Jak widać każdy pies może spróbować wody.   Jeśli nadal nie wiecie co zrobić z potencjałem Waszego psa, gdzie go wysłać, jak zacząć ćwiczyć to zapraszamy Was do kontaktu.


 

 


Zdjęcia